MÄSSTIDER OCH INFORMATION veckoblad vk 35 sön under året 26 aug 2018

21 söndagen under året 2018 

1:a läsningen Jos 24:1-2a, 15-17, 18b
Psaltaren                                      Ps 34:2-3, 16-23
2:a läsningen Ef 5:21-32
Evangeliet Joh 6: 60-69

Lördag  25 augusti

OB ingen Mässa, Stiftsvallfärd i Vadstena

Söndag 26 augusti

09.30 Mässa på polska

11.00 Mässa på svenska

17.00 Mässa på engelska

Måndag 27 augusti

18.00  Vesper

18.30  Mässa,  S.ta Monica

Tisdag 28 augusti

18.00 Vesper

18.30  Mässa,  S:t Augustine

Onsdag 29 augusti

18.00 Vesper

18.30 Mässa

Torsdag 30 augusti

18.00  Vesper

18 .30  Mässa

Fredag 31 augusti

18.00 Vesper

18.30 Mässa

Lördag 1 augusti

 

KYRKOHERDENS SISTA FÖRSAMLINGSBREV

Förhoppningsvis kommer  ni denna vecka att få det sista församlingsbrevet som vår kyrkoherde har medverkat i. Vi vill tacka alla som har skrivit några ord om vår kyrkoherde och hans helhjärtat tjänst i vår församling.

STIFTETS VALLFÄRD TILL VADSTENA 2018

Varmt välkomna till Vadstena lördagen den 25 augusti då årets stiftsvallfärd äger rum .Tema: ” Var inte rädd, Maria, du har funnits nåd hos Gud ( Lk 1:30)

KALLELSE TILL PASTORAL OCH EKONOMIRÅDET

Sammanträdet äger rum den 28  augusti. Min medbroder och efterträdare, p. Livinus Torty, msp kommer att närvara. Vi börjar  med mässa 18.30. De som har lust att delta vid vespers är välkomna kl 18.00.

KYRKOHERDEN P. CHIKEZIE  ONUOHA , MSP LÄMNAR FÖRSAMLINGEN EFTER 12  ÅR (JUNI 2006—SEPT 2018)

EFTER 12 ÅR SOM FÖRSAMLINGENS FÖRSTA KYRKOHERDE ÄR DET DAGS ATT GÅ VIDARE.  JAG TACKAR FÖR MIG!

Avskedsfesten för mig blir lördag den 8 september  kl 17.00 i församlingen Avskedsmässan blir söndagen den 9 september kl.11.00 . Jag blir kyrkoherden i S:t Pauli församling, Gävle.

Den nye kyrkoherden, p Livinus Torty MSP, nuvarande kyrkoherde i S:t Olofs församling, Sundsvall  firar sin första mässa hos oss den 16 september; den högtidliga installationen kommer att vara senare, någon söndag i oktober, förslagsvis den 7 eller 21 oktober . Hjärtligt tack!

BE MED PÅVEN I  AUGUSTI 2018

Universell: att präster som erfar trötthet och ensamhet i sitt pastorala arbete, ska finna tröst och förtrolighet med Herren och i vänskapen med sina medbröder.  Vill du delta i påvemässor, liturgiska förrättningar med påven eller i generalaudiensen som påven brukar hålla varje onsdag? Då behöver du förhandsbeställa gratisbiljetter. Du får inträdesbiljetter till arrangemangen via websidan för "Prefekturen för det påvliga hushållet" (Prefettura della Casa Pontificia).

SVERIGES UNGA KATOLIKER BJUDER IN TILL SUD 2018

Vadstena 31 augusti—2 september. Se affisch på anslagstavla

KATEKETENS DAG 29 SEPTEMBER

”På väg med Kristus”

En fest dag kateketer samlas runt biskopen får att få inspiration i sin viktiga uppgift i olika församlingar i vårt stift. Dagen ger Anders Kardinal Arborelius ocd, möjlighet att tacka kateketerna och ungdomsledare för deras insatser. Den äger rum den 29 september i S:t Ansgars katolska kyrka i Södertälje. Vår församling kommer att åka.  Gärna kontakta Robert Azrak och Johanna Backman för mer information.

TILLBEDJAN TILL JESU HJÄRTA

Den hålls i församlingen varje första fredagen i månad kl 17.30. Nästa gång blir det 7 september.

BLI ASSOCIERAD MSP (AMSP)

Det finns olika sätt att vara missionär. Somliga blir missionärer genom att lämna sitt land, vissa gör det genom att ge olika stöd till missionärer– bön och ekonomisk hjälp till utbildning av missionärer och missionärer på fältet. AMSP är människor som med bön och andra resurser medverkar i MSP missionsverk runt om i världen. För mer information, var god och kontakta p. Mike Akpan MSP via mail mikelawmsp@yahoo. com eller ring 031 78 77 602..

EVIGHETSLAMPAN BRINNER
Under veckan brinner evighetslampan i tacksägelse för familjen Elmore.  Låt oss tänka på denne under veckan.  Du kan boka evighetslampan för dig och de som du vill be för. Ring expeditionen på 031 78 77 600. Man ger ett stipendium som stöd till församlingens karitativa arbete på minst 100 kronor.

22:a SÖNDAGEN UNDER ÅRET
5 Mos 4:1-2, 6-8; Ps 15:1-4ab, 5;  Jak 1:17-18, 21-22, 27; Mark 7:1-8, 14-15, 21-23

 

INFORMATION IN ENGLISH

CALLED TO GLORY

It is with sadness and grief as well gratitude to God that the Elmores family announce the passing of Sam’s Dad. He was called home to eternal peace last Thursday, 23 August. Please let us pray that he may find peace, joy and light in the kingdom of our Lord. At the same time pray for the consolation of the Elmores and all his loved ones.

JOCELYNE JUNAID

For a couple of years, Jocelyne journeyed with us to become a full member of the Church of God. She will now be relocating to Scotland for her University studies. Please pray that the Lord may go with her, fill her with wisdom and understanding and make her prosper in his ways.

A NEW MEMBER

It is with great joy we welcome our little brother and son, David Udochukwu Okorie into the Church of God through the sacrament of baptism. Please let’s pray that he may always be a source of joy to his parents and family, Joy and Chid Okorie and siblings. May he find the favour in God in all things! Amen!

FAREWELL FOR OUR PARISH PRIEST, FR CHIKEZIE ONUOHA msp

As we all my have heard, our parish priest, Fr Chikezie Onuoha MSP will be living our parish. A farewell party is being organized for the 8th September and a farewell Mass on the 9th September in our parish. Do you want to make a special presentation, song, dance, drama etc., for the day, please contact the organizing Committee-Mary Bailey, Carmelita Eklund

PARISH BULLETIN

During the week, you may receive the last parish bulletin from our parish priest, Chikezie Onuoha. We like to thank all those who have helped in working on our bulletin . Many thanks to Peter Tynkknen who did all the layout and was a member of the editorial group. Our thanks are due to those who have contributed articles to inform of the events.

SACRED HEART ADORATION

Takes place first Friday of the month, 7 Sept at 5.30 pm

 

Webbdesign: Peter Tynkkynen