MÄSSTIDER OCH INFORMATION veckoblad vk 33, 12 aug 19 sön under året 2018 B

19 söndagen under året 2018 

1:a läsningen I Kung 19:4-8
Psaltaren                                      Ps 34:2-9
2:a läsningen Ef 4:30-5:2
Evangeliet Joh 6:41-51

Lördag  11 augusti

10 00 Mässa

Söndag 12 augusti

09.30 Mässa på polska

11.00 Mässa på svenska

17.00 Mässa på engelska

Måndag 13 augusti

18.00  Vesper

18.30  Mässa,  S:s Pontianus och Hippolytos

Tisdag 14 augusti

18.00 Vesper

18.30  Mässa,  S:t Maximilian Maria Kolbe

Onsdag 15 augusti

18.00 Vesper

18.30 Mässa , Jungfru Marias Upptagning till himmelen

Torsdag 16 augusti

18.00  Vesper

18 .30  Mässa,  S:t Stefan av Ungern, S:t Brynolf av Skara

Fredag 17 augusti

18.00 Vesper

18.30 Mässa, S:t Laurentius, diakon & martyr

Lördag 18 augusti

14.00 Mässa, Mässa  med El shaddai  Karismatisk grupp

 

KYRKOHERDENS SISTA FÖRSAMLINGSBREV

Vill du vara med och skriva det sista församlingsbrev med kyrkoherden innan han lämnar församlingen? Har du något rolig historia att berätta om honom eller om församlingen, hör av dig till expeditionen eller skicka in din skrivelse senast det första veckan i augusti till This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

VÄLSIGNELSE AV VÅR FRU AV  NORDEN

Välsignelsen av Mariastatyn ”Vår Fru av Norden” äger rum onsdagen den 15 augusti, Jungfru Marias Upptagning till himlen. Tid 18.30. Hoppningsvis kommer den att bli en pilgrimsort för många.  Ett stort tack till alla som har arbetat för att  arbeten runt grottan färdigställas. Efter invigningen som äger rum inom mässa blir en enkel förtäring

KYRKOHERDEN P. CHIKEZIE  ONUOHA , MSP LÄMNAR FÖRSAMLINGEN EFTER 12  ÅR (JUNI 2006—SEPT 2018)

EFTER 12 ÅR SOM FÖRSAMLINGENS FÖRSTA KYRKOHERDE ÄR DET DAGS ATT GÅ VIDARE.  JAG TACKAR FÖR MIG!

Avskedsfesten för mig blir lördag den 8 september  i församlingen (obs: inte längre i katolska kyrkans skolan som tidigare medlats). Avskedsmässan blir söndagen den 9 september. Jag blir kyrkoherden i S:t Pauli församling, Gävle.

Den nye kyrkoherden, p Livinus Torty MSP, nuvarande kyrkoherde i S:t Olofs församling, Sundsvall  firar sin första mässa hos oss den 16 september; den högtidliga installationen kommer att vara senare, någon söndag i oktober, förslagsvis den 7 eller 21 oktober . Hjärtligt tack!

BE MED PÅVEN I  AUGUSTI 2018

Universell: att präster som erfar trötthet och ensamhet i sitt pastorala arbete, ska finna tröst och förtrolighet med Herren och i vänskapen med sina medbröder.  Vill du delta i påvemässor, liturgiska förrättningar med påven eller i generalaudiensen som påven brukar hålla varje onsdag? Då behöver du förhandsbeställa gratisbiljetter. Du får inträdesbiljetter till arrangemangen via websidan för "Prefekturen för det påvliga hushållet" (Prefettura della Casa Pontificia).

STIFTETS VALLFÄRD TILL VADSTENA 2018

Varmt välkomna till Vadstena lördagen den 25 augusti då årets stiftsvallfärd äger rum .Tema: ” Var inte rädd, Maria, du har funnits nåd hos Gud ( Lk 1:30)

SVERIGES UNGA KATOLIKER BJUDER IN TILL SUD 2018

Vadstena 31 augusti—2 september. Se affisch på anslagstavla

BIBELN I DITT LIV

Det är väl känt att likgiltighet för Bibeln också är likgiltighet för Gud. Läs Bibeln! I den talar Gud till dig på ett speciellt sätt. Hans ord är Hans makt.   För dig som längtar efter bibelfördjupning finns det två terminer halvfart distans kurs samt resa till det Heliga landet en vecka i mars. Kursen arrangeras av Sankta Elisabets Folkhögskola

BLI ASSOCIERAD MSP (AMSP)

Det finns olika sätt att vara missionär. Somliga blir missionärer genom att lämna sitt land, vissa gör det genom att ge olika stöd till missionärer– bön och ekonomisk hjälp till utbildning av missionärer och missionärer på fältet. AMSP är människor som med bön och andra resurser medverkar i MSP missionsverk runt om i världen. För mer information, var god och kontakta p. Mike Akpan MSP via mail mikelawmsp@yahoo. com eller ring 031 78 77 602..

EVIGHETSLAMPAN BRINNER
Under veckan brinner evighetslampan i tacksägelse för familjen Augustine.  Låt oss tänka på denne under veckan.  Du kan boka evighetslampan för dig och de som du vill be för. Ring expeditionen på 031 78 77 600. Man ger ett stipendium som stöd till församlingens karitativa arbete på minst 100 kronor.

JAG VILL LÅTA LÄSA MÄSSA FÖR MIN INTENTION

Fråga din kyrkoherde eller någon annan präst om han kan ta emot din önskan. Man ger ett s.k.  mässtipendium på ca 50 kr.

STÄNDIG BÖN FÖR ÄKTENSKAP OCH FAMILJ

På måndag den 13 augusti är det åter vår församlings tur att be för äktenskap och familj . Glöm inte att tänka på  familjer den dag

20:e SÖNDAGEN UNDER ÅRET
Ords 9:1-6; Ps 34:2-3, 10-15  Ef  5:15-20; Joh 6: 51-58

1:a Jes 43:16-21; Ps 126, 2:a Fil 3:8-14

Evang: Joh 8:1-11

 

INFORMATION IN ENGLISH

 

FAREWELL FOR FR CHIKEZIE

As we all my have heard, our parish priest, Fr Chikezie Onuoha MSP will be living our parish. A farewell party is being organized for the 8th September and a farewell Mass on the 9th September in our parish. Do you want to make a special presentation, song, dance, drama etc., for the day, please contact the organizing Committee-Mary Bailey, Carmelita Eklund

APPRECIATION FOR CONTRIBUTING FOR THE GROTTO OF OUR LADY OF THE NORTH

On behalf of the parish, may I thank all who contributed and made the  grotto a reality in our parish. Our Lady of the North is waiting to take  your prayer to his son, our lord, Jesus Christ. Please visit her and pray with her for no one ever flies to her patronage goes disappointed.

TABERNACLE LIGHT

The Tabernacle light burns in thanksgiving this week for Augustine and family. Please let us remember them in our prayers this week.  Do you want the tabernacle light to burn for you and your loved ones in any particular week, please contact  on  031 78 77 600.

THE BIBLE IN YOUR LIFE

It is a known  fact that ignorance of the Bible is also ignorance of God. It is unfortunate that many Catholics are not investing in the word of God. Please read your Bible. In it God speaks to you in a special way. In His word is His power!

ELSHADDAI PRAYER PARTNER

The monthly worship  that takes place the last Saturday of the month will this month  take place on the 18 August because of the diocesan pilgrimage to Vadstena. 

THOSE WHO ARE NOT RECEIVING THE HOLY COMMUNION.

We wish to encourage those who are not receiving the most Holy Eucharist because of their state in life to  make an effort to discuss their challenges in this regard with any of  our priests.

 

 

Webbdesign: Peter Tynkkynen