MÄSSTIDER OCH INFORMATION, veckoblad vk 30, 16:e söndagen 22 juli april 2018

16 söndagen under året 2018 

1:a läsningen Jer 23:1-6
Psaltaren                                      Ps 23
2:a läsningen Ef 2:13-18
Evangeliet Mark 6:30-34

Lördag  21 juli

15.00 Mässa ( Församlingen firar skyddspatron)

Söndag  22 juli

09.30 Mässa på polska

11.00 Mässa på svenska

17.00 Mässa på engelska

Måndag 23 juli

18.00  Vesper

18.30  Mässa,  S:ta Birgittas himmelska födelsedag

Tisdag  24 juli

18.00 Vesper

18.30  Mässa , S:t Charbel Makhlúf

Onsdag 25 juli

18.00 Vesper

18.30 Mässa , S:t Jakob, Apostel

Torsdag 26 juli

18.00  Vesper

18 .30  Mässa, S:t Joakin och S:ta Anna

Fredag 27 juli

18.00 Vesper

18.30 Mässa, S: ta Marta

Lördag 28 juli

10.00 Mässa, Vårfrumässa

 

FÖRSAMLINGS PATROCINIUM

I år infaller vår församlings patrocinuim ´, den heliga  Maria Magdalena,  idag den 22 juli.  Vi firade det igår den 21 juli. Vi tackar alla de som kom för att dela vår gemenskap som en församling igår. Välsignelsens kalk som vi delar ger oss del i Kristi liv. Detta är ett synligt tecken på att det inte längre är gäster och främlingar till varandra. Vi är en familj kallad och utvald av Herren som äger samma medborgarskap som de heliga och har vårt hem hos Gud.

KYRKOHERDENS SISTA FÖRSAMLINGSBREV

Vill du vara med och skriva det sista församlingsbrev med kyrkoherden innan han lämnar församlingen? Har du något rolig historia att berätta om honom eller om församlingen, hör av dig till expeditionen eller skicka in din skrivelse senast det första veckan i augusti till This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

MARIA MAGDALENA KVINNOR OCH UNGA ENTREPRENÖRSKAP CENTRE, OBOWO

Kanske skulle det inte kallas semester för mig eftersom jag ägnade hela tiden åt kvinnor och ungas social mobilisering och organisering i Obowo Local Government för att de ska bli medvetna av sina rättigheter och kunna hävda de i samhället. Vårt mål var att starta förändringsprocesser hos marginaliserade kvinnor och ungdomar som lever i kronisk fattigdom.  Därför mobiliserade vi kvinnor på  lokal nivå och förde dialog med lokala myndigheter för att förbättra situationen för fattiga kvinnor och ge de förutsättning för att delta i beslut och demokratiska processer.  Det pågår byggarbete vid centret och förhoppningsvis blir snart klart. Stort tack till alla som bidrar till detta arbete. Vill du veta mer, var god besöka www. Saidsweden.se eller vår Facebook.

KYRKOHERDEN P. CHIKEZIE  ONUOHA , MSP LÄMNAR FÖRSAMLINGEN EFTER 12  ÅR (JUNI 2006—SEPT 2018)

EFTER 12 ÅR SOM FÖRSAMLINGENS FÖRSTA KYRKOHERDE ÄR DET DAGS ATT GÅ VIDARE.  JAG TACKAR FÖR MIG!

Avskedsfesten för mig blir lördag den 8 september i katolska kyrkans skolan. Avskedsmässan blir söndagen den 9 september. Jag blir kyrkoherden i S:t Pauli församling, Gävle.

Den nye kyrkoherden, p Livinus Torty MSP, nuvarande kyrkoherde i S:t Olofs församling, Sundsvall  firar sin första mässa hos oss den 16 september; den högtidliga installationen kommer att vara senare, någon söndag i oktober, förslagsvis den 7 eller 21 oktober . Hjärtligt tack!

VÄLSIGNELSE AV VÅR FRU AV  NORDEN

Välsignelsen av Mariastatyn ”Vår Fru av Norden” äger rum den 15 augusti. Till dess ska en del arbeten runt grottan färdigställas.

BE MED PÅVEN I  JULI 2018

Universell: att präster som erfar trötthet och ensamhet i sitt pastorala arbete, ska finna tröst och förtrolighet med Herren och i vänskapen med sina medbröder.

Vill du delta i påvemässor, liturgiska förrättningar med påven eller i generalaudiensen som påven brukar hålla varje onsdag? Då behöver du förhandsbeställa gratisbiljetter. Du får inträdesbiljetter till arrangemangen via websidan för "Prefekturen för det påvliga hushållet" (Prefettura della Casa Pontificia).

STIFTETS VALLFÄRD TILL VADSTENA 2018

Varmt välkomna till Vadstena lördagen den 25 augusti då årets stiftsvallfärd äger rum

Tema: ” Var inte rädd, Maria, du har funnits nåd hos Gud ( Lk 1:30)

SVERIGES UNGA KATOLIKER BJUDER IN TILL SUD 2018

Vadstena 31 augusti—2 september. Se affisch på anslagstavla

BLI ASSOCIERAD MSP (AMSP)

Det finns olika sätt att vara missionär. Somliga blir missionärer genom att lämna sitt land, vissa gör det genom att ge olika stöd till missionärer– bön och ekonomisk hjälp till utbildning av missionärer och missionärer på fältet. AMSP är människor som med bön och andra resurser medverkar i MSP missionsverk runt om i världen. För mer information, var god och kontakta p. Mike Akpan MSP via mail mikelawmsp@yahoo. com eller ring 031 78 77 602..

17:e SÖNDAGEN UNDER ÅRET
Jer 23:1-6; Ps 23;  Ef 2:13-18; Mark  6:30-34

 

INFORMATION IN ENGLISH

MARIA MAGDALENA’S FEAST DAY

Our patron feast day is always on 22 July. It falls on a Sunday this year. We celebrated it yesterday the 21 July. We like to thank all those who came to share our communion as one united parish community. The blessing cup that  bless is a communion with the blood of Christ. This is a visible sign that we are no longer guests and strangers to one another. We are a family called and chosen by the Lord.

FAREWELL FOR FR CHIKEZIE

As we all my have heard, our parish priest, Fr Chikezie Onuoha MSP will be living our parish. A farewell party is being organized for the 8th September in the Catholic School and a farewell Mass on the 9th September in our parish. Do you want to make a special presentation, song, dance, drama etc., for the day, please contact the organizing Committee-Mary Bailey, Carmelita Eklund

TABERNACLE LIGHT

The Tabernacle light burns in thanksgiving for a family that wishes to be anonymous.  Please let us remember them in our prayers this week.  Do you want the tabernacle light to burn for you and your loved ones in any particular week, please contact  on  031 78 77 600.

BECOME AN ASSOCIATE MISSIONARY OF ST PAUL (AMSP)

There are different ways of going to the missions. Some people become missionaries by leaving their own countries. Some others become missionaries by supporting those who leave their countries by making spiritual and material contributions. AMSP are those who support the MSP in their work for the missions in about 22 countries around the globe through prayers and financial aids. Please contact any of the  MSPs in the parish  for more information on how you can join.

THE BIBLE IN YOUR LIFE

It is a known  fact that ignorance of the Bible is also ignorance of God. It is unfortunate that many Catholics are not investing in the word of God. Please read your Bible. In it God speaks to you in a special way. In His word is His power!

 

Webbdesign: Peter Tynkkynen