MÄSSTIDER OCH INFORMATION, veckoblad vk 29, 15 juli 2018

15 söndagen under året 2018 

1:a läsningen Am 7:12-15
Psaltaren                                      Ps 85:9ab, 10-14
2:a läsningen Ef 1:3-14 eller Ef 1:3-10
Evangeliet Mark 6:7-13

Lördag  14 juli

10.00 Mässa

Söndag  15 juli

09.30 Mässa på polska

11.00 Mässa på svenska

17.00 Mässa på engelska

Måndag 16 juli

18.00  Vesper

18.30  Mässa, Den saliga jungfrun Maria av berget Karmel

Tisdag  17 juli

18.00 Vesper

18.30  Mässa

Onsdag 18 juli

18.00 Vesper

18.30 Mässa

Torsdag 19 juli

18.00  Vesper

18 .30  Mässa,  S:t Apollinaries

Fredag 20 juli

18.00 Vesper

18.30 Mässa,  S:t  Thorlak

Lördag 21 juli

10.00 Mässa, Vårfrumässa

 

KYRKOHERDE ÄR TILLBAKA

Min rese till Nigeria var berikande och som alltid var det mycket att uppleva  i ett sådant stort land med cirka 200 miljoner människor.  Av hjärtat tackar jag alla som tänkte på  och bad för mig under tiden.

STORT TACK

Under min semester tid fick jag hjälp av  p. Mike Akpan, f. Barthazar Sibana. P. Michal  Kulczycki och f. Björn Göransson som ställde upp och vikarierande för mig. Utan dem skulle jag inte ha kunnat få semester i år. Till dem  står jag i tacksamhets skuld. Jag vill även tacka Berit och Doris som har hållit kontoret öppen under tiden och andra som har ställt upp och gjort saker och ting for församlingen. Gud rikaste nåd och välsignelse åter alla.  MARIA MAGDALENA KVINNOR OCH UNGA ENTREPRENÖRSKAP CENTRE, OBOWO

Kanske skulle det inte kallas semester för mig eftersom jag ägnade hela tiden åt kvinnor och ungas social mobilisering och organisering i Obowo Local Government för att de ska bli medvetna av sina rättigheter och kunna hävda de i samhället. Vårt mål var att starta förändringsprocesser hos marginaliserade kvinnor och ungdomar som lever i kronisk fattigdom.  Därför mobiliserade vi kvinnor på  lokal nivå och förde dialog med lokala myndigheter för att förbättra situationen för fattiga kvinnor och ge de förutsättning för att delta i beslut och demokratiska processer.  Det pågår byggarbete vid centret och förhoppningsvis blir snart klart. Stort tack till alla som bidrar till detta arbete

FÖRSAMLINGS PATROCINIUM

I år infaller vår församlings patrocinuim ´, den heliga  Maria Magdalena, på söndagen den 22 juli.  Vi kommer att fira en gemensam dagen innan högtidsdagen, alltså lördag 21 juli, kl 15 med efterföljande fest. På söndag firas som vanligt mässa på polska, svenska och engelska.

KYRKOHERDEN P. CHIKEZIE  ONUOHA , MSP LÄMNAR FÖRSAMLINGEN EFTER 12  ÅR (JUNI 2006—SEPT 2018)

EFTER 12 ÅR SOM FÖRSAMLINGENS FÖRSTA KYRKOHERDE ÄR DET DAGS ATT GÅ VIDARE.  JAG TACKAR FÖR MIG!

Avskedsfesten för mig blir lördag den 8 september i katolska kyrkans skolan. Avskedsmässan blir söndagen den 9 september. Jag blir kyrkoherden i S:t Pauli församling, Gävle.

Den nye kyrkoherden, p Livinus Torty MSP, nuvarande kyrkoherde i S:t Olofs församling, Sundsvall  firar sin första mässa hos oss den 16 september; den högtidliga installationen kommer att vara senare, någon söndag i oktober, förslagsvis den 7 eller 21 oktober . Hjärtligt tack!

VÄLSIGNELSE AV VÅR FRU AV  NORDEN

Välsignelsen av Mariastatyn ”Vår Fru av Norden” äger rum den 15 augusti. Till dess ska en del arbeten runt grottan färdigställas.

KYRKOHERDENS SISTA FÖRSAMLINGSBREV

Vill du vara med och skriva det sista församlingsbrev med kyrkoherden innan han lämnar församlingen? Har du något rolig historia att berätta om honom eller om församlingen, hör av dig till expeditionen eller skicka in din skrivelse senast det första veckan i augusti till This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..">This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

BE MED PÅVEN I  JUNI 2018

Universell: att präster som erfar trötthet och ensamhet i sitt pastorala arbete, ska finna tröst och förtrolighet med Herren och i vänskapen med sina medbröder.

STIFTETS VALLFÄRD TILL VADSTENA 2018

Varmt välkomna till Vadstena lördagen den 25 augusti då årets stiftsvallfärd äger rum

Tema: ” Var inte rädd, Maria, du har funnits nåd hos Gud ( Lk 1:30)

SVERIGES UNGA KATOLIKER BJUDER IN TILL SUD 2018

Vadstena 31 augusti—2 september. Se affisch på anslagstavla

BIBELN I DITT LIV

Det är väl känt att likgiltighet för Bibeln också är likgiltighet för Gud. Läs Bibeln! I den talar Gud till dig på ett speciellt sätt. Hans ord är Hans makt.   För dig som längtar efter bibelfördjupning finns det två terminer halvfart distans kurs samt resa till det Heliga landet en vecka i mars. Kursen arrangeras av Sankta Elisabets Folkhögskola –www.elisabet.se och startar  den 20 Augusti 2018.

16:e SÖNDAGEN UNDER ÅRET
Jer 23:1-6; Ps 23;  Ef 2:13-18; Mark  6:30-34

1:a Jes 43:16-21; Ps 126, 2:a Fil 3:8-14

Evang: Joh 8:1-11

 

INFORMATION IN ENGLISH

APPRECIATION TO PRIESTS WHO FILLED IN DURING MY HOLIDAYS

May I use this opportunity to extend my appreciation to all the priests who filled in for me during my holiday. Without their time,  I like to thank Berit and Doris who kept the office open and others who have been doing different activities to keep the parish going.

My visit to Nigeria was eventful and enriching in many ways. There are a lot to experience in such a big and populous country with about 200 million people. I like to thank all who had me in their hearts and prayers during the period.  May the Lord richly bless you all!

GUEST PRIEST

We are pleased to have  Revd Fr Modestus Onuoha , OSA, visiting our parish. He is a priest of the Order of St Augustine and a dear friend of mine. He  is a lecturer in ´St  Thomas Major Seminary, Makurdi and now studying in Rome.  He arrived on Wednesday and will live on Monday. We wish him God’s choicest blessing in his ministry.

MARIA MAGDALENA’S FEAST DAY

Our patron feast day is always on 22 July. It falls on a Sunday this year. We shall celebrate together on 21 July at 3 pm. Mass shall be celebrated as usual on Sunday the 22 July.  Welcome to the celebration!

FAREWELL FOR FR CHIKEZIE

As we all my have heard, our parish priest, Fr Chikezie Onuoha MSP will be living our parish. A farewell party is being organized for the 8th September in the Catholic School and a farewell Mass on the 9th September in our parish. Do you want to make a special presentation, song, dance, drama etc., for the day, please contact the organizing Committee-Mary Bailey, Carmelita Eklund

TABERNACLE LIGHT

The Tabernacle light burns in thanksgiving for Rita and Runo.  Please let us remember them in our prayers this week.  Do you want the tabernacle light to burn for you and your loved ones in any particular week, please contact  on  031 78 77 600.

 

 

Webbdesign: Peter Tynkkynen