MÄSSTIDER OCH INFORMATION veckoblad 5:e påsksöndag 14 maj 2017

5:e påsksöndag 2017

1:a läsningen Apg 6:1-7
Psaltaren                                      Ps 33:1-2, 4-5, 18-19
2:a läsningen 1Pet 2:4-9
Evangeliet Joh 14:6

Lördag 13 maj

10.30 Rosenkrans

11.00 Mässa

Söndag 14 maj

09.30 Mässa på polska

11.00 Mässa på svenska

17.00 Mässa på engelska

Måndag 15 maj

17.45  Rosenkrans

18.15 Vesper

18.30 Mässa

Tisdag 16 maj

17.45  Rosenkrans

18.15 Vesper

18.30 Mässa

Onsdag 17 maj

17.45  Rosenkrans

18.15 Vesper

18.30 Mässa

Torsdag 18 maj

17.45  Rosenkrans

18.15 Vesper

18.30 Mässa S:t Erik, Konung& Martyr

Fredag 19 maj

17.45  Rosenkrans

18.15 Vesper

18.30 Mässa

 

FÖRSTA HELIGA KOMMUNION OCH KONFIRMATION

Första heligakommunion för svenskspråkiga barn blir den 25 maj, Kristi Himmelsfärds dag kl.11.00, för polskspråkiga barn den 4 juni, Pingstdagen kl. 09.30, för engelskspråkiga barn den 11 juni, Heliga Trefaldighets dag kl.17.00.

Konfirmation äger rum lördagen den 10 juni kl.15.00.

ROSENKRANSENS MÅNAD

Maj är rosenkransens månad. Vi tackar Gud  med och för Maria som Gud utvalt till moder till sin ende son. Vi ber rosenkransen i vår församling varje vardag kl. 17.45.

ROSENKRANSVALLFÄRD

Som vanligt får vi tillfälle att delta i vallfärden till Oskarström, sista lördagen i maj dvs den 27 maj. Vallfärden är samtidigt avslutningen för årets trosundervisning, och är därmed obli gatorisk för barn i trosundervisningen.

Anmälningslista finns på bordet i vapenhuset. Kostnad: vuxna 150 kronor, barn gratis. Du får gärna swisha pengarna ( märk vallfärd) eller betala kontant till Felicima eller Doris.

OBS! Bussen har plats för 50 personer. Först till kvarn.

TROSUNDERVISNING

Vi har trosundervisning den 14 och 21 maj. Den 21 maj är också övning inför första kommunion efter mässan på svenska. Barnen går till bikt på onsdag den 24 maj kl. 17.00

EVIGHETSLAMPAN BRINNER
Under  veckan brinner evighetslampan för  Runo Edin.  Låt oss be för honom under veckan .Du kan boka evighetslampan för dig och de som du vill be för. Ring expeditionen på 031 78 77 600. Man ger ett stipendium som stöd till församlingens karitativa arbete på minst 100 kronor.

SPRÅKUNDERVISNING

Kommande vecka gör vi uppehåll i språkundervisningen.

VÄLKOMMEN ATT SWISHA

Välkommen att swisha din kollekt/gåva till församlingen, vårt swish-nummer: 123-3453461. Ange ändamål.

Vid kollekt, var snäll och skriv i vilken mässa du lägger pengarna. Du kan skriva t.ex. så här: pol.kollekt, sv.kollekt, kro.kolllekt. Detta för att vi delar en del kollekter med missionerna. Om vi inte vet i vilken mässa du swishade blir delningen av pengar ojämn och inte rättvisande. Tack för din gåva och förståelse.

BIKTTID FÖR KONFIRMANDER

Årets konfirmander går till bikt den 9 juni kl. 17.00; därefter deltagande i kvällsmässan.

BE MED PÅVEN I  MAJ 2017

Evangelisationen: Att Afrikas kristna, genom att följa den barmhärtige Jesus, ger ett profetiskt vittnesbörd om försoning, rättvisa och fred.

STÄNDIG BÖN FÖR ÄKTENSKAP  OCH FAMILJ

Nästa lördag den 13  maj är det åter vår församlings tur att be för äktenskap och familj precis som varje gång den 13 i respektive månad.

BLOMMOR TILL KYRKAN

Vi är tacksamma till alla er som vill ge blommor till kyrkan. Det är fint att se att ni vill smycka kyrkan till Herrens ära. Ibland är det dock alltför många som kommer samtidigt med blommor-då vet vi nästan inte, var vi ska ställa alla blommorna. Därför försöker vi ordna så, att du får skriva vilken söndag du vill ge en blomma till Herren. På så vis kommer din blomstergåva inte försvinna bland alla andra blommor.

OBS! Kom ihåg att det endast ska vara levande blommor och växter– inga plast eller tygblommor alltså.

HUR LÄR JAG KÄNNA KRISTENDOMEN BÄTTRE? Svar: Läs gärna Katolska kyrkans katekes.

HUR FÖRDJUPAR MAN SIN TRO?

Svar: Läs den heliga skrift och andra andliga böcker särskilt om helgonen regelbundet. Okunskap om Guds ord menar S:t Jerome är okunskap om Jesus.

SJÄTTE PÅSKSÖNDAGEN

Apg 8:5-8, 14-17, Ps 66:1-3A, 4-7A, 16, 20; 1 Pet  3:15-18; Joh 14:15-21

 

INFORMATION IN ENGLISH

PILGRIMAGE TO OSKARSTRÖM

Our yearly pilgrimage to Oskarström takes place the last Saturday of May 27 . It serves as the end of the term’s religious instruction classes. All those who are taking part in this classes have an obligation to participate in the pilgrimage. There is a registration list at the entrance to the church. It costs 150 kr for adults and free for children. You could pay in cash to Doris or Felicima, or swish us.

THE  MONTH OF THE BLESSED MOTHER– ROSARY MONTH

Traditionally in the Church, the month of May is dedicated to the Mother of our Lord, the Blessed Virgin Mary. This month we pray with and through her to our risen Lord. Here in our parish, we shall pray the Rosary together in the Church  at  5.45 pm throughout the month. 

TABERNACLE LIGHT

The tabernacle light this week burns for Runo   Edin. Please  remember him in your prayers  this week. Do you want the light to burn for you and your loved ones for a particular week, please contact the parish on 031 78 77 600.

THOSE  WHO DO NOT RECEIVE THE HOLY  COMMUNION

Are you unable to  participate fully in the life of the Church, unable to receive the Holy Communion because of your state in life? Would want some help in this regard? Please  make effort to  discuss with any of  our priests to see how you could be supported to embrace full communion with the Church.

THE BIBLE IN YOUR LIFE

It is a known  fact that ignorance of the Bible is also ignorance of God. It is unfortunate that many Catholics are not investing in the word of God. Please read your Bible. In it God speaks to you in a special way. In His word is His power! Why not  make it a  point of duty to read  a  text of  Scripture every day of  EASTER SEASON

 

 

Webbdesign: Peter Tynkkynen